Mantar Hastalıkları

67675

Mantar Hastalıkları

Sıklıkla ayak parmak araları, kasık bölgesi gibi kapalı alanlarda kaşıntı, kızarıklık ve kepeklenme şeklinde oluşan mantar enfeksiyonları vücudumuzun her bölgesinde görülebilmektedir. Saçlı deri enfeksiyonları genellikle çocuklarda olup saç dökülmesi,kepeklenme ve bazen de iltihaplı akıntılı yaralar şeklinde ortaya çıkarlar. Tırnak enfeksiyonları ise, tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma ile şeklinde ortaya çıkar. Aşırı terleme,uzun süreli nem ve kapalı kalma durumu, gebelik, antibiyotik ve bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanımı da bu durumu tetikleyebilmektedir.

Havuz,sauna,spor salonu gibi toplu yaşanılan yerlerde zeminde uzun süre canlı kalabildiğinden çıplak ayakla zemine temastan ve ortak eşya kullanımından kaçınılması önerilmektedir.

Tedavisi hastanın eşlik eden sağlık sorunlarına ve mantarın tipine, yerleşimine göre değişmektedir. Tedavide kremler, ağızdan alınan ilaçlar kullanılabileceği gibi, ilaç kullanamayan kişilerde tırnak mantarları lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Kliniğimizde lazer ile tırnak mantarı tedavisi yapılmaktadır.